Pandemi ve post-pandemi döneminde restoranlar

COVID-19 vakalarının artmasıyla, etkileşim mekanlarının kullanımının azaltılmasına yönelik politikalar benimsendi. Bunlardan biri ise restoranların kullanımın sınırlandırılmasıydı. Bu duruma adapte olmak için bazı işletmeler, dezenfekte amaçlı hijyen noktaları eklemek, paket servise geçmek, kalabalığı azaltmak için masalar arası mesafeyi arttırmak gibi ilk tedbirleri uyguladılar. Ancak, yeme içme eylemi esnasında virüs bulaş riskini en aza indiren maskeyi çıkarma gerekliliği, restoranları en savunmasız olduğumuz mekanlar haline geldi. Bu kontrollü hayatın uzun bir süre daha devam edeceğini düşünürsek, restoranların virüs yayılımını en aza indirecek mekânsal değişimlere benimsemeleri gerektiği de ortada.

Chipman Design Architecture, ve MASS. pandemi ve sonrası süreçte restoranların benimseyebileceği birkaç öneri veriyor.

1.

 Paket Servisi'ne Öncelik Verin

 

Paket servisleri restoran tarafından yapılabildiği gibi, gel-al paket servis yöntemi de müşteriyle iletişim gerektirir. Bu nedenle, restoranın içinde yemek yiyen müşteri ile, gel-al servisle yemeğini götürecek olan müşteriyi ayırmak, sağlıklı bir tercih olacaktır. Siparişi bir açıklıktan müşteriye iletmek bir seçenek olabilir.

2.

Açık Havada Oturma Planı

Müşteri sayısının mekan genişliğiyle orantılı olarak azalması, ve açık havada virüs bulaşma oranının düşük olması nedeniyle restoranlar dış mekanı yoğunlukla kullanmaya başladı. İlkimin doğrudan ilişkili olduğu bu seçenekte, hem virüs hem de soğuk havadan koruyan izole kapsüller mekana dahil edilebilir.

3.

Kullanıcıyı Mekanda Yönlendirin

 

Giriş çıkışlarda yoğunluğu önlemek, karşılaşma mekanlarını sınırlandırmak, virüsün bulaşma riskini en aza indirmek için alınacak önlemlerdendir.  İlk olarak mekanı kullanıcılara göre bölgelere ayırmak ve müşterilerin, çalışanların ve siparişin mekan içindeki rotasını yeniden belirlemek gerekir.

 Organizasyonu Gözden Geçirin

Mutfak ile müşteri arasındaki teması en aza indirmek amacıyla, siparişleri hazırlamak, paketlemek ve düzenlemek için ara mekan oluşturun.

Tüm malların alındığı ve ambalajından çıkarıldığı yükleme /boşaltma bölgesinde açıkça bir alan belirleyin.

Riski azaltmak için en önemli önlemlerden biri de havalandırmadır. Personelin ve müşterinin ortak noktası olan yemeğin hazırlanması esnasında, mutfakta gerekli havalandırmayı sağlayın.

Girişte müşterilerin ellerini yıkayabilecekleri hijyen noktası belirleyin. 

4.

Mesafeli Yeni Oturma Düzeni

Her ne kadar işletme sahipleri için masa sayısını azaltmak, müşteri sayısını limitlemek gibi önlemler sunmak, kârı önemli ölçüde  etkilese de, müşteriler arası en az 2 metre mesafeli yeni bir oturma düzeni belirlemek toplumun sağlığı için büyük önem taşır. Mesafenin sağlanamadığı noktada ayırıcı paneller de kullanılabilir.

Yandaki diyagram, örnek bir rastoranın masa organizasyonun yeni oturma düzeniyle nasıl değişebileceğini gösteriyor.

5.

© 2021 DEÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ