Pandemi ve post-pandemi döneminde PARKLAR ve MEYDANLAR

Localaşan Yeni Mekansallıklar

HUA Architects Gastro Güvenli Zon (The Gastro Safe Zone) programını hazırlayarak COVID-19 sonrası insanları ve kamusal alanları uzlaştırabilecek, aynı zamanda dışarıda yemek yemeyi düzenleyerek gerekli sosyal mesafe önlemlerini sağlayacak işletmeleri canlandırmayı amaçlayan projeler geliştirdi. İlk prototip ise Çek Cumhuriyeti’nde Brno meydan sokaklarında kuruldu.

Daha fazlası için tıklayınız.

Salgın Koşullarında Peyzaj Tasarımında Değişen Konfor Arayışları

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, açık alanlarda toplanan kullanıcıların artışından, sosyal mesafenin sürdürülmesiyle birlikte, yerel parklara ve yeşil alanlara ne kadar ihtiyaç olduğu da anlaşılmaktadır. Kamusal açık alanlara erişim, büyük önem taşımaktadır. Bu alanlarda yapılan egzersizler, temiz havaya erişim, yaban hayatı ve yeşil altyapı; bağışıklık sistemi, fiziksel ve zihinsel sağlık için de önemlidir. Bu salgın döneminde, kullanıcıların günlük yürüyüş alışkanlıklarında değişim olduğu ve yeşil alana daha fazla ihtiyaç duydukları, günlük ihtiyaçlarını ya da ulaşım gereksinimlerini mümkün olduğunca yürüyerek veya bisikletle sağladıkları görülmektedir.

İlk örneği Brooklyn’de görülen sosyal mesafe halkaları, 1,8 m. aralıklarla 2,4 m. çapında çemberlerin çim üzerinde çizilmesine dayanıyor. İstanbul’un ardından İzmir’de ve Mersin’de de uygulanmaya başlanan sosyal mesafe halkalarıyla, kullanıcıların yeşil alanlarda geçireceği zamanı, kontrollü, güvenli ve konforlu bir şekilde yaşamaları hedefleniyor.

Daha fazlası için tıklayınız.

Daha fazlası için tıklayınız.

Hibrit Yerel Pazarlar

Oyun Alanı Konsepti

Parc de la Distance, Viyana, Avusturya

Prototip Meydanı, Cesis, Letonya

Daha fazlası için tıklayınız.

Mourning Claim Memorial for Coronavirus Victims

Spektrum 01 | Pandemide Kentsel Sistem: Yaşama, Çalışma ve Sosyalleşme Mekânlarında Yeni Standartlara Doğru

Sosyal mesafeye uygun çim biçme önerisi. Tasarım çok kolay değiştirilebilir, yeni mesafe düzenlemelerine bağlı olarak bulutlar çeşitli kullanımlara uyacak şekilde yeniden şekillendirilebilir.

Halihazırda meydana gelen bir süreci yeniden uyarlama fikrine dayandığından, projenin uygulanmasının neredeyse hiçbir ek maliyeti yoktur!

Daha fazlası için tıklayınız.

Daha fazlası için tıklayınız.

© 2021 DEÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ